تبلیغات
دوستان دبستانی - ولادیمر پوتین
تاریخ : شنبه 26 دی 1394 | 02:10 ب.ظ | نویسنده : سروش موقاری
ولادیمیر پوتین
Владимир Путин
رئیس‌جمهور روسیه
مشغول به کار
۷ مه ۲۰۱۲ – تاکنون
نخست وزیرویکتور زوبکوف
دیمیتری مدودف
پس ازدیمیتری مدودف
مشغول به کار
۷ مه ۲۰۰۰ – ۷ مه ۲۰۰۸
کفیل: ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹–۷ مه ۲۰۰۰
نخست وزیرمیخائیل کاسیانوف
Viktor Khristenko
میخائیل فرادکوف
ویکتور زوبکوف
پس ازبوریس یلتسین
پیش ازدیمیتری مدودف
نخست وزیر روسیه
مشغول به کار
۸ مه ۲۰۰۸ – ۷ مه ۲۰۱۲
رئیس‌جمهوردیمیتری مدودف
قائم‌مقامIgor Shuvalov
پس ازویکتور زوبکوف
پیش ازویکتور زوبکوف
مشغول به کار
۹ اوت ۱۹۹۹ – ۷ مه ۲۰۰۰
کفیل: ۹ اوت ۱۹۹۹–۱۶ اوت ۱۹۹۹
رئیس‌جمهوربوریس یلتسین
معاونViktor Khristenko
میخائیل کاسیانوف
پس ازSergei Stepashin
پیش ازمیخائیل کاسیانوف
رهبر حزب روسیه متحد
مشغول به کار
۱ ژانویه ۲۰۰۸ – ۳۰ مه ۲۰۱۲
پس ازBoris Gryzlov
پیش ازدیمیتری مدودف
دبیرکل شورای امنیت ملی روسیه
مشغول به کار
۲۵ ژوئیه ۱۹۹۸ – ۲۹ مارس ۱۹۹۹
رئیس‌جمهوربوریس یلتسین
پس ازNikolay Kovalyov
پیش ازNikolai Patrushev
اطلاعات شخصی
تولدولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین
۷ اکتبر ۱۹۵۲ ‏(۶۳ سال)

۱۵ مهر ۱۳۳۱ شمسی
لنینگراد (سنت پترزبورگ فعلی)، اتحاد شوروی (روسیه کنونی)

ملیت روسیه
حزب سیاسیروسیه متحد
همسرلودمیلا پوتینا (سابق)
پیشه، سیاستمدار
دینکلیسای ارتدکس روسیه

ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین (متولد ۷ اکتبر ۱۹۵۲ (به روسیВладимир Владимирович Путин)) رئیس جمهور روسیه است. او دومین و چهارمین رئیس جمهور روسیه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.

او رئیس حزب روسیه واحد (از ۱۵ آوریل ۲۰۰۸) است.[۱] پوتین از اوت ۱۹۹۹ تاکنون همواره پست ریاست‌جمهوری یا نخست‌وزیری روسیه را در اختیار داشته است. او متولد۷ اکتبر ۱۹۵۲ در شهر لنینگراد است.

ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهوری پُرکار شناخته می‌شود که اقتصاد روسیه را از بحران شدید دهه ۱۹۹۰ به ثبات و رشد قابل توجه در قرن بیست و یکم هدایت کرده‌است. پوتین پیش از ریاست جمهوری روسیه، سابقه همکاری با کا. گ. ب را در دوران شورویدر کارنامه خود دارد. همچنین عده‌ای او را به عنوان ورزشکارترین رئیس جمهور دنیا می‌شناسند.[۲]

در روز ۹ اوت ۱۹۹۹ پوتین، رئیس وقت اداره اطلاعات و امنیت روسیه «اف. اس. بی» (جانشین کا. گ. ب) و رئیس شورای امنیت فدراتیو روسیه، صبح به عنوان یکی از سه معاون سرگیی استپاشین، نخست وزیر وقت روسیه برگزیده شد، اما تنها ساعاتی بعد با سقوط دولت استپاشین، به مقام کفالت نخست وزیری رسید و عصر همان روز بوریس یلتسین، رئیس جمهور وقت روسیه که اوضاع مزاجی‌اش رو به وخامت بود، او را به عنوان جانشین خود به مردم روسیه توصیه کرد.

پیرو حوادث این روز، کمتر از یک هفته بعد، پوتین از پارلمان روسیه به عنوان نخست وزیر رأی اعتماد گرفت، در آخرین روز این سال، ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹ رسماً کفیل ریاست جمهوری شد، پستی که به او کمک کرد در انتخابات ماه مه ۲۰۰۰ بر رقبای سرشناسی مانندپریماکوف و یوری لوژکوف پیروز شود.[۳] پوتین به مدت دو دوره تا سال ۲۰۰۸ ریاست جمهوری روسیه را بر عهده داشت. در این سال در پی انتخاب دیمیتری مدودف به ریاست جمهوری، پوتین به عنوان نخست وزیر روسیه معرفی شد و تا سال ۲۰۱۲ در این سمت مشغول به کار بود. پوتین در سال ۲۰۱۲ برای سومین بار به ریاست جمهوری روسیه برگزیده شد.

فعالیت سیاسیویرایش

پوتین پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه لنینگراد از طرف کا. گ. ب دعوت به همکاری شد و بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ از سوی این سازمان در آلمان خدمت کرد، وی از سال۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹ پست‌های مختلفی را از مشاور رئیس دانشگاه دولتی لنینگراد تا دبیرکلیشورای امنیت ملی روسیه را تجربه کرد و سرانجام در اوت ۱۹۹۹ به مقام نخست وزیری روسیه رسید، در دسامبر همان سال و در پی استعفای بوریس یلتسین به عنوان رئیس جمهوری موقت روسیه برگزیده شد و در مارس ۲۰۰۰ طی انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهور روسیه شد، وی در انتخابات سال ۲۰۰۴ نیز در سمت خود ابقا شد و سرانجام در ماه مه سال ۲۰۰۸ در دولت تازه به قدرت رسیده دیمیتری مدودف پست نخست وزیری روسیه را به عهده گرفت.[۴] وی در انتخابات سال ۲۰۱۲ روسیه نیز با کسب ۶۳ درصد آرا به عنوان سومین بار رئیس جمهور روسیه گردید.

برگرفته شده از وبسایت ویکی پدیا
طبقه بندی: زندگی نامه، 
برچسب ها: زندگی نامه،