تبلیغات
دوستان دبستانی - آنگلا مرکل
تاریخ : شنبه 26 دی 1394 | 07:19 ب.ظ | نویسنده : سروش موقاری
آنگلا مرکل
آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۸
هشتمین صدراعظم آلمان
مشغول به کار
۲۲ نوامبر ۲۰۰۵ – تاکنون
رئیس‌جمهورهورست کوهلر
کریستین ولف
یوآخیم گاوک
پس ازگرهارد شرودر
وزیر محیط زیست، حفظ طبیعت و امنیت رآکتورها
مشغول به کار
نوامبر ۱۹۹۴ – اکتبر ۱۹۹۸
صدراعظمهلموت کوهل
وزیر بانوان و جوانان
مشغول به کار
ژانویه ۱۹۹۱ – نوامبر ۱۹۹۴
صدراعظمهلموت کوهل
اطلاعات شخصی
تولدآنجلا دوروتئا مرکل
۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴ ‏(۶۱ سال)
هامبورگ، آلمان غربی
حزب سیاسیاتحادیه دموکرات مسیحی آلمان
همسراولریش مرکل (۱۹۸۲–۱۹۹۷)
یوآخیم زاوِر (۱۹۹۸ تاکنون)
دانشگاهدانشگاه لایپزیگ
پیشهسیاستمدار
تخصصشیمی‌دان
دینپروتستان
امضاء
خدمت نظامی
جوایزمدال آزادی رئیس‌جمهوری
جایزه شارلمانی

آنگِلا دوروتِئا مِرکِل (به آلمانیAngela Dorothea Merkel) (زادۀ ۱۷ ژوئیۀ ۱۹۵۴ درهامبورگ) سیاست‌مدار آلمانی، دبیرکل اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان و از ۲۲ نوامبر۲۰۰۵ صدراعظم کنونی و اولین بانویِ صدراعظم در تاریخ آلمان است.

او به‌عنوان رئیس اتحادیه دموکرات مسیحی‌ها (CDU)، دولت ائتلافی با حزب همپیمانش اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن (CSU) و حزب سوسیال دموکرات آلمان(SPD) را تا سال ۲۰۰۹ رهبری کرد. این ائتلاف پس از دو ماه مذاکره در پی انتخابات فدرال آلمان در ۲۰۰۵ تشکیل شد. پس از انتخابات فدرال در سال ۲۰۰۹ و خروج سوسیال دمکرات‌ها از دولت، مرکل دولت ائتلافی جدید را با مشارکت حزب دموکرات آزاد تشکیل داد.

مرکل که در پی اولین انتخابات مشترک هر دو آلمان شرقی و غربی در دسامبر ۱۹۹۰ و از ایالت «مکلنبورگ-فورپومرن» که از ایالات آلمان شرقی سابق بود، به بوندس‌تاگ راه یافته از سال ۲۰۰۰ تا کنون رئیس اتحادیه دموکرات مسیحی‌ها بوده و رئیس دولت ائتلافی آلمان فدرال است.

آنگلا مرکل رهبر دوفاکتوی اتحادیۀ اروپا خوانده شده‌است،[۱][۲][۳][۴] و مجلۀ فوربز او را در ۲۰۱۲ دومین شخص قدرتمند جهان نامید که بالاترین رتبه‌ای‌ است که یک زن تاکنون بدان رسیده‌است.[۵][۶]

مرکل اولین صدراعظم زن آلمان و اولین شهروند آلمان شرقی سابق است که بر آلمانِ دوباره‌متحدشده حکم می‌راند. وی برای سه سال متوالی (۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳) ازسوی مجلهٔفوربس به‌عنوان قدرتمندترین زن جهان انتخاب شد.[۷]

آنگِلا مِرکِل در سال ۱۹۵۴ در هامبورگ متولد شد. پدرش یک کشیش و مادرش معلم بود. اندکی بعد از تولد وی، خانواده‌اش به آلمان شرقی مهاجرت کردند. در زمان تحصیل در دبیرستان، نمرات خوب او در دروس مختلف به‌ویژه ریاضی و زبان روسی مورد توجه معلمان قرار گرفته‌بود.

نام کامل او در آن زمان و تا پیش از ازدواج اولش، آنگِلا دوروتِئا کزنر بود. زمانی که وی وارد دانشگاه شد با اولریش مِرکِل، دانشجوی فیزیک آشنا شد و با او ازدواج کرد. این ازدواج در سال ۱۹۸۲ به جدایی کشید، اما آنگِلا نام خانوادگی همسر اولش را برای خود حفظ کرد و تبدیل به «آنگِلا مرکل» کنونی شد.[۸] وی در سال ۱۹۸۸ در مرکز آکادمی علوم با همسر دوم خود، یواخیم زاوِر (Joachim Sauer) آشنا شده و پس از مدتی ازدواج کردند. آنگِلا مِرکِل بدون اینکه از دو ازدواج خود فرزندی داشته‌باشد، با فرزندان همسر دوم خود، که حاصل ازدواج قبلی او هستند، زندگی می‌کند.[۹]

در سال‌های پایانیِ دولت کمونیستی آلمان شرقی، مرکل در اعتراضات خیابانی شرکت فعالی داشت و به عضویت حزب تازه‌تأسیس "حرکت دمکراتیک" (Demokratischer Aufbruch) درآمد و در زمان فروپاشی دیوار برلین به‌عنوان سخنگوی حزب فعالیت می‌کرد. در سال ۱۹۹۰ مرکل عضو حزب مسیحی دموکرات شد و در پایان همین سال به‌عنوان نماینده این حزب وارد مجلس آلمان شد. در ژانویه ۱۹۹۱ هلموت کهل (صدراعظم وقت آلمان) او را به‌‌عنوان وزیر بانوان و جوانان نامید و سپس وی پست خود را به وزیر محیط‌زیست، حفظ طبیعت و بالاًخره به امنیت رآکتورها تغییر داد و این وزارت را تا سال ۱۹۹۸ که به قدرت گرفتن حزب سوسیال دموکرات آلمان به رهبری گرهارد شرودرانجامید، نگه‌داشت. بعد از آن سعی بِه ائتلاف با سوسیال-دموکرات‌ها برای حکومت در بعضی از ایالات کرد که به نتیجه‌ای نرسید.

آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۰ به‌عنوان دبیر کل حزبش انتخاب شد. با این وجود در سال ۲۰۰۲ادموند شتویبر دبیر کل اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن که با دموکرات مسیحی‌ها در پارلمان متحد است به‌عنوان نمایندۀ دو حزب متحد برای صدراعظمی کاندید شد. این دو حزب با رهبرانشان (مرکل و شتویبر) بارها شرودر و سوسیال دموکراتها را تحت عناوین مختلف سیاست‌های غلط اقتصادی، افزایش بدهی‌های کشور و مهم‌تر از همه تعداد بسیار زیاد بیکاران مورد سرزنش قرار می‌دادند. با این وجود اتحاد آنها بار دیگر در سال۲۰۰۲، بیشتر به‌خاطر سیاست‌های آنها درمورد جنگ با عراق از ائتلافِ سبز-قرمز به رهبریگرهارد شرودر و یوشکا فیشر شکست خورد.

با افزایش بدهی‌ها و بیکاران کشور در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴، فشار بر شرودر و متحدانش بیشتر شد، تا آنجا که دموکرات مسیحی‌ها در سایر ایالت‌های آلمان به پیروزی رسیدند. سوسیال دموکراتها و شرودر برای جبران این شکست‌ها پیشنهاد به‌عقب‌کشاندن انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۰۵ را دادند، تا به رقبای خود محبوبیتشان را میان مردم به اثبات برسانند. در حالی که کارشناسان امیدی برای سوسیال دموکرات‌ها نمی‌دیدند.


برگرفته شده از وبسایت ویکی پدیا




طبقه بندی: زندگی نامه، 
برچسب ها: زندگی نامه،