تبلیغات
دوستان دبستانی - گری کاسپاروف
تاریخ : شنبه 26 دی 1394 | 09:36 ب.ظ | نویسنده : سروش موقاری
گری کاسپارف
نام کاملGarik Kimovich Weinstein
کشور روسیه
تولد۱۳ آوریل ۱۹۶۳ ‏(۵۲ سال)
باکو، آذربایجان شوروی
عنواناستادبزرگ شطرنج
قهرمانی شطرنج جهان۱۹۸۵-۱۹۹۳ (Undisputed)
۲۰۰۰-۱۹۹۳ (سنتی)
درجه‌بندی فیده۲۸۱۲
درجه‌بندی اوج۲۸۵۶٫۷

گری کیمویچ کاسپارف (به روسیГа́рри Ки́мович Каспа́ров) قهرمان شطرنج جهان (۲۰۰۰ - ۱۹۸۵) در ۱۳ آوریل ۱۹۶۳ در باکو از پدری یهودی و مادری ارمنی به دنیا آمد.

او در ۱۹۸۰ به عنوان استاد بزرگی دست یافت. ۵ سال بعد با غلبه بر آناتولی کارپفقهرمان شطرنج جهان شد و تا سال ۱۹۹۳ هنگامی که به دلیل اختلاف با فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) مسابقه فینال قهرمانی جهان را با نایجل شورت استاد بزرگ انگلیسی خارج از حمایت فیده برگزار کرد این عنوان را در اختیار داشت.

پس از آن نیز تا هنگام شکست سال ۲۰۰۰ از ولادیمیر کرامنیک دنیای شطرنج او را قهرمان واقعی این ورزش می‌شناخت. کاسپارف روز ۱۰ مارس ۲۰۰۵ کناره‌گیری خود را از شطرنجحرفه‌ای اعلام کرد و وارد فعالیت‌های سیاسی شد. وی از پیشگامان آنالیز در شطرنج مدرن بود و به کمک دستیاران خود (اساتید بزرگی مانند یوری دوخویان و جوزف دورفمن) اقدام به تدارکات گسترده علیه حریفان خود می‌کرد.

کاسپاروف با کسب ریتینگ ۲۸۵۶٫۷ در مارس ۲۰۰۰ در رتبه ی دوم برترین شطرنج بازان تاریخ از این لحاظ قرار دارد. هم‌چنین وی به مدت ۲۵۵ ماه در صدر شطرنج‌بازان برتر دنیا قرار داشته است، بیش‌تر از هر شطرنج‌باز دیگری. کاسپاروف همین‌طور یازده جایزه اسکار شطرنج نیز به دست آورده که این رکورد نیز تا کنون پابرجا است.

کودکی و نوجوانیویرایش

کاسپاروف در سن ۱۱ سالگی, ویلنیوس, سال ۱۹۷۴
کاسپاروف به نام گاریک کیمویچ واینستاین در باکو آذربایجان به دنیا آمد. پدر او کیم مویسیویچ واینستاین یهودی روسی بود و مادر او کلارا کاسپاریان ارمنی بود. پدر او در اثر سرطان خون در زمانی که او هفت ساله بود درگذشت. در سن ۱۲ سالگی او نام خانوادگی مادر خود کاسپاریان را به صورت روسی شده کاسپاروف انتخاب کرد.
طبقه بندی: زندگی نامه، 
برچسب ها: زندگی نامه،