تبلیغات
دوستان دبستانی - پلاسکو
تاریخ : پنجشنبه 14 بهمن 1395 | 03:47 ب.ظ | نویسنده : سروش موقاری
ساختمان پلاسکو
ساختمان پلاسکو در دههٔ ۱۳۴۰
نمایی از ساختمان پلاسکو در سال ۱۳۹۰ساختمان پلاسکو در حال سوختن
از بالا راست به چپ:
ساختمان پلاسکو در دهه ۱۳۴۰،
نمایی از ساختمان پلاسکو در سال‌های اخیر، ساختمان پلاسکو در حال سوختن
نوع ساختمانتجاری
محل ساختتهران، ایران
کشورایران
مالکحبیب‌الله القانیان تا پیش از اعدام در سال ۱۳۵۸
بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی
تاریخ پایان ساخت۱۳۴۱
تاریخ افتتاح۱۳۴۱ خورشیدی
تاریخ تخریب۳۰ دی ۱۳۹۵ خورشیدی (۵۴ سال)
ارتفاع۴۲٫۰ متر (۱۳۸ فوت)
تعداد طبقه۱۷
ساختمان پلاسکو، ساختمانی تجاری در ضلع شمال شرقیچهارراه استانبول، تهران بود و از آن به‌عنوان اولین ساختمان بلندمرتبه و مدرن خاورمیانه یاد می‌شد. این ساختمان ۱۷ طبقه با اسکلتِ فلزی که در سال ۱۳۴۱ افتتاح شده بود، یکی از مهمترین مراکز تولید و فروش پوشاک در تهران بود. ساختمان پلاسکو در روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ پس از ۵۴ سال از زمان ساخت بر اثر آتش‌سوزی فرو ریخت و ۵۶۰ واحد تجاری در آن نابود شد. ساختمان پلاسکو درحالی بعد از ۳٫۵ ساعت سوختن، فروریخت که هنوز تعداد زیادی آتش‌نشان درحال مهار آتش‌سوزی، در بیرون و داخل ساختمان بودند.ساختمان پلاسکو در کنار ساختمان آلومینیوم از اولین بلندمرتبه‌های تهران شمرده می‌شد. ساختمان پلاسکو نماد تهران جدید و معماری مدرن در پایتخت و به عنوان یک نماد شاخص شهری محسوب می‌شد. ساختمان پلاسکو با ارتفاع ۴۲ متر در زمان اتمام ساخت در سال ۱۳۴۱ بلندترین ساختمان تهران بود تا اینکه در سال ۱۳۴۲ ساختمان فعلی بورس تهران با ارتفاع ۶۸ متر عنوان بلندترین ساختمان پایتخت را از پلاسکو گرفت.مالکیت پلاسکو متعلق به بنیاد مستضعفان بود، این بنیاد یک نهاد حکومتی تحت نظر رهبر ایران محسوب می‌شود و به هیچ دستگاهی جز او پاسخگو نیست.
   آتش سوزی و فرو ریختن
ساختمان پلاسکو در حال سوختن

در صبح روز پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ و حدود ساعت ۷:۵۹، طبقات هشتم و نهم این ساختمان که بیشتر شامل واحدهای تولیدی لباس بودند و در شیفت شب هم به کار می‌پرداختند گرفتار آتش شد[۲۸] پس از حضور مأموران آتش‌نشانی و حوالی ساعت ۱۱ صبح در حالی که گفته می‌شد آتش مهار شده است ناگهان آتش از بخش شرقی ساختمان زبانه کشید و دیوار شمالی ساختمان پلاسکو نیز به طور کامل فرو ریخت. سرانجام در حوالی ساعت ۱۱:۳۰ صبح پس از گذشت ۳٫۵ ساعت از شروع آتش‌سوزی کل ساختمان به طور عمودی فرو ریخت. پس از مهار نسبی آتش در ساعات اولیه، تعدادی از مغازه‌داران این پاساژ برای خارج کردن کالاهای خود به داخل رفته بودند، همچنین تعداد قابل توجهی آتش‌نشان در هنگام ریزش ساختمان در ساختمان حضور داشتند.

بر اثر این حادثه و عملیات‌های آواربرداری پس از آن حدود ۲۳۵ نفر مصدوم شدند که برخی از آنها بصورت سرپایی مداوا شدند. تاکنون آمار دقیق کشته‌شدگان مشخص نشده است. برآوردهای اولیه، حاکی از احتمال حضور ۳۰ تن در زیر آوار است. یکی از آتش نشانان حاضر در زمان تخریب به علت شدت سوختگی در بیمارستان درگذشت. همچنین پیکر ۱۵ آتش‌نشان و ۴ شهروند عادی نیز از زیر آوار خارج شد و با این حساب مجموع قربانیان اعلام شده این حادثه تاکنون ۲۰ نفر می‌باشد.

عملیات آواربرداری پلاسکو، حدود ۹ روز به طول انجامید و طی آن ۱۹۰۰ کامیون حدود ۲۰ هزار تن خاک و نخاله را از محل خارج کردند.

برگرفته شده از وبسایت ویکی پدیا
طبقه بندی: مکان تاریخی، 
برچسب ها: مکان تاریخی،